MONTAGNE WINTER ACADEMY

na slunné straně Alp v Lesachtalu

4 denní zážitek v oblasti Lesachtal – Skitouring v korutanském údolí Lesachtal na pomezí Rakouska a Itálie nabízí nespočet túr na křišťálově čerstvém vzduchu.

V rámci Montagne Winter Academy se naučíte základní znalosti a dovednosti, které jsou nutné k bezpečnému pohybu v zimních horách při Vašich skialpových a sněžnicových aktivitách. Nabyté zkušenosti využijete i při Vašich letních výpravách do hor.

POPIS AKCE:

4 denní akce v této oblasti je koncipována jako kurz pohybu v zimních horách. Nad rámec této akce budeme podnikat skialpové túry po okolních vrcholech.

Náplň kurzu:

 • Základní pravidla pro pohyb na skialpových lyží – nasazení pásů, technika výstupu a sjezdu v horském terénu;
 • Orientace a navigace – práce s mapou a buzolou, využití mapových aplikací v mobilních telefonech;
 • 1. pomoc – základní pravidla první pomoci;
 • Nouzové bivakování a transportní prostředky;
 • Základní lanové techniky a jejich využití;
 • Základy lavinové prevence a záchrany.

Jedná se o středně náročnou akci – je nezbytné být středně pokročilý lyžař s alespoň základními zkušenostmi sjezdu ve volném terénu a také je potřeba mít relativně slušnou fyzičku – túry se absolvují s batohem (ideálně kolem 35 až 40 litrů), kde si nesete všechny své věci.

Co si musíte vzít s sebou – samozřejmostí je kvalitní oblečení (včetně nepromokavé bundy a kalhot, 2 rukavice – na výstup slabší, na sjezd teplejší, čepice, šátek, čelenku, funkční prádlo včetně izolační vrstvy (softshelka nebo lehčí péřovka) apod.), opal. krém, sluneční brýle, lyžařské brýle, čelovka, mobilní telefon a Powerbanku na dobíjení telefonu.

Dále je potřeba si v outdoor půjčovně (Hudy sport, Namche, Skialp Praha, Harfasport atd.) vypůjčit skialpové lyže včetně stoupacích pásů, boty a hole.

CENA: 4.990 Kč

Cena obsahuje:

 • Odborné vedení kurzu certifikovaným horským průvodcem;
 • Zapůjčení lavinové výbavy (pípák, sonda a lopata) a helmy.

Cena neobsahuje:

 • Ubytování a stravování;
 • Doprava tam i zpět – řešeno ideálně formou spolujízdy a rozdělením nákladů na pohonné hmoty, dálniční známky, amortizaci mezi členy posádky v autě;
 • Půjčení skialpového vybavení;
 • Všechny ostatní náklady, a to především cestovní pojištění (je NEZBYTNÉ si zřídit pojištění Alpenverein případně jiné pojištění pro adrenalinové sporty – například AXA, Česká pojišťovna, apod.).

Lesachtal


DOPRAVA:

Doprava je řešena individuálně, z důvodu úspory nákladů se domlouváme na spolujízdě – v tom případě je odjezd z Prahy plánován ve čtvrtek brzy ráno v 5:30 hodin (sraz na parkovišti u stanice metra C Roztyly – parkoviště u obchodního domu OBI). Návrat zpět do Prahy bude v neděli ve večerních hodinách. Pokud pojedete po vlastní ose, tak je sraz ve čtvrtek mezi 13:00 – 14:00 hodin ve vesnici Maria Luggau.

Příspěvek na naftu/dálniční známku/tunely je 650 Kč až 850 Kč/osoba v závislosti na počtu lidí v autě.

UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ:

Budeme ubytováni v příjemném prostorném apartmánu Bauernhof im Wiesengrund ve vesničce Maria Luggaue. Platba za ubytování (cca 25 až 35 EUR/noc) – je vhodné mít EURa v hotovosti; každý účastník si platí ubytování na místě majiteli. Součástí apartmánu je i kuchyně, kde je možnost vaření.

SKIALPOVÉ VÝLETY:

UPOZORNĚNÍ: Skialpové výlety nejsou součástí kurzu Montagne Winter Academy, každý se pohybuje v horách na vlastní zodpovědnost tj. není přítomen horský vůdce ani jiný certifikovaný instruktor pro skialpové průvodcování.

Nicméně náš horský průvodce se těchto skialpových výletů účastní a doporučuje vhodné cíle v dané oblasti.

Výběr konkrétních vrcholů, které se pokusíme v průběhu prodlouženého víkendu navštívit, bude záležet především na aktuálních sněhových a povětrnostních podmínkách; zároveň budeme brát ohled na fyzické možnosti účastníků ve skupině.

Budeme si vybírat z následujících vrcholů:

 • Rauchkofel (2.460 m.n.m.) – nejnavštěvovanější túra oblasti vede kolem Wolayersee a stejnojmenné chaty (přes zimu zavřená);
 • Riebnkofel (2.386 m.n.m.) – firnový tip;
 • Schwalbenkofel a Schulterhöhe (2.424 m.n.m.) – prašanový ráj;
 • Samalm (1.992 m.n.m.) – pohodová túra s výhledy na Sextenské a Lienzské Dolomity a Karnské Alpy;
 • Reiterkarspitze (2.422 m.n.m.); Mittagskofel (2.251 m.n.m.) případně další cíle.

* Organizátor výletu si vyhrazuje právo upravit program kurzu a to s ohledem na aktuální sněhové a meteorologické podmínky především s ohledem na výskyt lavin. Místo ubytování se může měnit v důsledku obsazenosti chalupy.
Zároveň se výlet se v případě nepříznivých podmínek ruší před začátkem samotné akce (předpověď vytrvalého deště a jiné extrémně nepříznivé počasí, výrazné riziko lavin) – samozřejmostí je plné vrácení zaplacené ceny!